فراسو / تبلیغات... با مزه ی لیمو ترش - شرکت طراحی سایت

نسخه انگلیسی سایت فراسو شرکت طراحی سایت فراسو

تازه ها

آنچه برخورد دهنده هادرونی بزرگ می تواند بیابد

آنچه برخورد دهنده هادرونی بزرگ می تواند بیابد

به گزارش فراسو به نقل از عصرایران، بزرگترین شتاب دهنده جهان برای دور دیگری از برخورد ذرات با یکدیگر در سرعتی نزدیک به سرعت نور آماده می شود. پس از وقفه ای دوساله برای ارتقا، برخورد دهنده هادرونی بزرگ (LHC) در سال جاری میلادی فعالیت خود را از سر خواهد گرفت و انتظار می رود دو برابر قدرتمندتر از دور نخست فعالیت خود باشد. 

 

به گزارش "گروه علم و فناوری" عصرایران، برخورد دهنده هادرونی بزرگ در سال 2012 به یافتن شواهدی درباره بوزون هیگز، ذره ای که گمان می شد چگونگی شکل گیری ذرات دیگر را توضیح دهد، کمک کرد. این کشف از محاسبات نظری که دهه ها پیش شکل گرفته بودند، پشتیبانی کرده و موجب تقویت "استاندارد مدل"، چارچوب فعلی فیزیک ذرات شد.

با راه اندازی مجدد برخورد دهنده هادرونی بزرگ در سال جاری میلادی، این دستگاه به انرژی 13 تریلیون الکترون ولت خواهد رسید و جریان تولیدی آن برای ذوب یک تن مس کافی است. انتظار می رود این دور از فعالیت های برخورد دهنده هادرونی بزرگ تا سال 2018 ادامه یابد.

در یک شتاب دهنده ذره، جریانی از پروتون ها - به طور معمول هیدروژن یا چیزی سنگین‌تر مانند سرب - توسط میدان مغناطیسی در حلقه ای به طول 27 کیلومتر شتاب می گیرند. ذرات به سرعتی اندکی کمتر از سرعت نور رسیده و سپس با یکدیگر برخورد می کنند.

این برخوردها موجب شکل گیری ذرات درون اتمی و پرتو افشانی می شود که نشانه هایی درباره اجزا تشکیل دهنده ماده فراهم می کنند. برخی از این ذرات جدید هستند و خارج از چنین برخوردهایی مشاهده نشده اند زیرا در کسری از ثانیه به انواعی آشناتر تبدیل شده و یا فرو می پاشند. به عنوان مثال، شتاب دهنده های ذره نشان داده اند که پروتون ها از کوارک ها ساخته شده و بوزون های W و Z را تولید کرده اند که نیروی هسته ای ضعیفی درگیر در تجزیه رادیواکتیو را حمل می کنند. بر همین اساس است که فیزیکدانان انرژی های بیشتر را مد نظر قرار داده اند. انرژی بیشتر در برخوردها برابر با ذرات سنگین تولید شده بیشتر است که به معنی شانس بیشتر برای پدیدار شدن نتیجه ای جذاب است. در ادامه چهار مورد که دانشمندان امیدوارند طی دور دوم فعالیت برخورد دهنده هادرونی بزرگ به آنها دست یابند را ارائه می کنیم.

شرکای اَبَرمتقارن

ابرمتقارن نظریه یا مجموعه ای از نظریه ها است که بیان می کند ذرات که به دو کلاس بوزون ها و فرمیون ها تقسیم شده اند به یکدیگر مربوط هستند و هر ذره دارای یک شریک است. این به معنای آن است که بوزون ها دارای یک شریک فرمیون هستند و همه فرمیون ها دارای شرکای بوزون هستند. به عنوان مثال، گلوینو شریک ابرمتقارن گلوئون است. گلوئون ها حامل نیروی هسته ای قوی هستند که پروتون ها و نوترون ها را در کنار هم نگه می دارد و از این رو آنها بوزون ها هستند. در نتیجه، گلوینوها فرمیون ها محسوب می شوند. با این وجود، شرکای ابرمتقارن تاکنون شناسایی نشده اند. فیزیکدانان امیدوارند در دور دوم فعالیت برخورد دهنده هادرونی بزرگ شاهد شرکای ابرمتقارن باشند.

بیش از یک هیگز؟

بوزون هیگز یک مشکل عمده برای "استاندارد مدل" را حل کرد اما پرسش های مهم دیگری را نیز شکل داد. بنابر نظریه ها ممکن است بیش از یک نوع وجود داشته باشد و دور دوم فعالیت برخورد دهنده هادرونی بزرگ شاید به این که چه تعداد بوزون هیگز وجود دارد، پاسخ دهد.

ماده تاریک

ماده تاریک یکی از چیزهای مرموزی است که حدود 25 درصد از جرم و انرژی عالم را شکل می دهد. ماده تاریک تنها از طریق گرانش با اشیا تعامل دارد. بر همین اساس، شناخت و درک این که ماده تاریک چه چیزی است دشوار می شود. با این وجود، برخورد دهنده هادرونی بزرگ ممکن است انرژی کافی برای ایجاد ذره ماده تاریک در یکی از برخوردها را تولید کند. ماده تاریک از نظر الکتریکی خنثی خواهد بود (بدون بار مثبت یا منفی) و در چند ثانیه از بین نمی رود.

حل کردن برخی مشکلات بینگ بنگ

با استفاده از پرتوهای پروتون سنگین‌تر مانند طلا یا سرب، برخورد دهنده هادرونی بزرگ به فیزیکدانان اجازه خواهد داد شرایطی مشابه با تنها چند میلیاردم یک میلیاردم یک میلیاردم ثانیه پس از تولد عالم را مشاهده کنند. بررسی چگونگی رفتار مواد تحت این شرایط می تواند بینش هایی به چگونگی تکامل عالم و شکل گیری ظاهر فعلی آن ارائه کند.

مشاور و مجری تبلیغات طراحی سایت مشاور و مجری تبلیغات مشاور و مجری تبلیغات مشاور تبليغاتي, طراحي گرافيک, چاپ, تيزر, طراحي آرم فراسو / تبلیغات... با مزه ی لیمو ترشتبليغات اينترنتي تبليغات اينترنتي تبليغات اينترنتي شرکت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت سایت فروشگاه ساز سایت فروشگاه ساز سایت فروشگاه ساز

کمی از ما

کمی از ما

کانون فراسو، مشاور و مجری تبلیغات، تنها دارنده ی نشان طلای کیفیت از BID در صنعت تبلیغات ایران، شرکت طراحی سایت ، سایت های ارزان و ساده ، سایت های کاربردی ، سایت های حرفه ای

تازه ها

تازه ها

به دنیای دیجیتال خوش آمدیم!! (قسمت پایانی)

به دنیای دیجیتال خوش آمدیم!! (1)

سرگیجه نگیرید و به «چه کنم» ها توجه نکنید

آغاز فاز بالینی درمان عفونت‌های عمیق پوست با "نانوذرات"

ربات‌هایی که الگوی لباس کاربر را تغییر می‌دهند

7 راز یک خواب خوش

ویرایش ژن جنین انسان برای اولین بار در آمریکا

تولید مواد غذایی با استفاده از برق

ابداع غضروف مصنوعی جدید برای جلوگیری از عفونت باکتریایی

ابداع پوست مصنوعی که قابلیت تغییر رنگ دارد

آخرین پیام ها

آخرین پیام ها

کانال تلگرام فراسو: telegram.me/farassou


از صفحه هنرهای مفهومی بازدید فرمایید.


برای همکاری با ما، رزومه خود را به

job@farassou.com

ارسال نمایید.


تماس سریع با ما

تماس سریع با ما

تهران / بلوار سعادت آباد / خیابان 35 (صراف نژاد)
تلفن: 54 80 68 88 (6 خط)
ایمیل: info@farassou.com
ثبت نام
Back to top

شبکه اجتماعی

شرکت طراحی سایت فراسو

تمام حقوق برای شرکت فراسو محفوظ است
 
Color scheme