فراسو / تبلیغات... با مزه ی لیمو ترش - شرکت طراحی سایت

نسخه انگلیسی سایت فراسو شرکت طراحی سایت فراسو

تازه ها

استفاده از ماده ای جدید در آسفالتها برای کم کردن سروصدای جاده

استفاده از ماده ای جدید در آسفالتها برای کم کردن سروصدای جاده

به گزارش فراسو به نقل از یورونیوز، سر و صدای زیاد ترافیک کنار جاده ها ارتباط چندانی به احتراق موتور ماشینها ندارد: اصطکاک لاستیکها با جاده عامل اصلی این سر و صدا است، اما راههای مقابله با آن چیست؟

در شیوه ای که در دانمارک آزمایش شده است، قسمتی از سطح جاده با ماده ای آزمایشی پوشانده می شود که صدای لاستیک ماشینها را کاهش می دهد.

لوک گوبرت، محقق در زمینه صدا و مشخصات پوشش جاده ها از مرکز تحقیق جاده ای بلژیک می گوید: «برای کم کردن سرو صدای ناشی از ترافیک باید صدای اصطکاک لاستیک روی سطح جاده را کم کرد و برای اینکار باید سطح جاده را بهینه کرد. سه پارامتر در این امر دخیل هستند : ماده ای که سطح جاده از آن ساخته شده، میزان جذب آن و خاصیت ارتجاعی لاستیک. خاصیت ارتجاعی عاملی است که تا کنون به آن توجه نشده است.»

در یکی از پروژه های پژوهشی اتحادیه اروپا موسوم به “پرسیود” (Persuade) ماده ای با پوشش کشسان (ارتجاعی) ساخته شده است. اندازه گیری های صوتی نشان می دهد که این پوشش کشسان میزان صدای آزاردهنده ناشی از ترافیک جاده ها را حدود ۸۵ درصد کاهش می دهد.

هانس بنتسن، پژوهشگر در زمینه صدای ترافیک جاده ای می گوید که در مورد این ماده شدت صوت را حدود ۸ دسی بل کم شده است. وی می افزاید : «این میزان، میزان قابل توجهی است. اگر بخواهید با سد صوتی میزان صدا را به همین میزان کاهش دهید نیاز به سد صوتی با سه متر ارتفاع دارید.»

اما پوشش کاهش دهند صدا در عمل چگونه کار می کند؟

این ماده که حاصل کار مداوم در آزمایشگاه است، آب باران را عبور می دهد، در حالی که موجب چسبندگی لاستیکها به اندازه کافی می شود.

آنت نیدل، متخصص آزمایشگاه می گوید: «لاستیک له و خردشده خودروها با چسب پولی یورتان با گرانیت خرد شده مخلوط می شود تا ماده ای کشسان و متخلخل برای پوشش سطح جاده ها ساخته شود.»

ایده پوشاندن جاده ها با لاستیکهای بازیافت شده امر جدیدی نیست، اما تلاشهای پیشین برای تولید این مواد با مشکلاتی جدی در زمینه دوام و دیگر خصوصیات مهم آنها مواجه شده بود.

هانس بنتسن می گوید: «تلاش می کنیم ماده ای به وجود بیاوریم که صدا را به میزان زیاد کم کند، بادوام باشد، قیمتش مناسب باشد و به میزان لازم اصطکاک تولید می کند.»

اصطکاک درست برای امنیت ترافیکی امری ضروری است که در دیگر جاده های آزمایشی همچون جاده ای در سوئد مورد مطالعه قرار گرفته است. مشخص شده است که در زمستان این ماده حاوی لاستیک می تواند از آسفالت معمولی چسبندگی بهتری داشته باشد.

کارل سودرگرن مهندس پژوهشگر در فناوری اندازه گیری می گوید: «مقدار اصطکاک را با این خودروی خاص که چرخ پنجم دارد ،اندازه می گیرم. وقتی دگمه را فشار دهم، چرخ پایین می آید و در تماس با سطح قرار می گیرد و می توانم مقدار اصطکاک روی این جاده خاص را اندازه بگیرم.»

اولف ساندبرگ، پژوهشگر که در مورد مواد تشکیل دهنده سطح آسفالت تحقیق می کند، می گوید: «این سطح از پوشش معمولی سطح جاده ها گران تر است. اما فکر می کنیم که به جای برپا کردن سدهای صوتی، باید از این ماده برای پوشش سطح جاده ها استفاده کرد، چون سدهای صوتی خیلی گران هستند و در این موارد می توان از این گزینه استفاده کرد.»

اما آیا دوام این ماده کافی خواهد بود؟ پژوهشگران برای شبیه سازیِ سالها بار ترافیک بر روی سطح این ماده، چرخ گردانی را به کار می برند که نشان می دهد سرعت از بین رفتن ماده چقدر است و چه میزان آلودگی تولید می شود.

بیورن کالمن، پژوهشگر در زمینه مهندسی آسفالت می گوید: «این سطح کشسان و متخلخل به اندازه آسفالت دوام دارد. در اینجا هم مقدار گردوغباری را که تولید می شود، اندازه گرفته ایم. این ماده از آسفالت معمولی گردوغبار کمتری تولید می کند.»

این ماده سر و صدا را کم می کند، قابل اطمینان است و محیط زیست را هم آلوده نمی کند. پژوهشگران معتقدند اینها باعث می شود که این ماده بتواند بزودی جای موانع صدا در جاده های اروپا را بگیرد.

مشاور و مجری تبلیغات طراحی سایت مشاور و مجری تبلیغات مشاور و مجری تبلیغات مشاور تبليغاتي, طراحي گرافيک, چاپ, تيزر, طراحي آرم فراسو / تبلیغات... با مزه ی لیمو ترشتبليغات اينترنتي تبليغات اينترنتي تبليغات اينترنتي شرکت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت سایت فروشگاه ساز سایت فروشگاه ساز سایت فروشگاه ساز

کمی از ما

کمی از ما

کانون فراسو، مشاور و مجری تبلیغات، تنها دارنده ی نشان طلای کیفیت از BID در صنعت تبلیغات ایران، شرکت طراحی سایت ، سایت های ارزان و ساده ، سایت های کاربردی ، سایت های حرفه ای

تازه ها

تازه ها

به دنیای دیجیتال خوش آمدیم!! (قسمت پایانی)

به دنیای دیجیتال خوش آمدیم!! (1)

سرگیجه نگیرید و به «چه کنم» ها توجه نکنید

آغاز فاز بالینی درمان عفونت‌های عمیق پوست با "نانوذرات"

ربات‌هایی که الگوی لباس کاربر را تغییر می‌دهند

7 راز یک خواب خوش

ویرایش ژن جنین انسان برای اولین بار در آمریکا

تولید مواد غذایی با استفاده از برق

ابداع غضروف مصنوعی جدید برای جلوگیری از عفونت باکتریایی

ابداع پوست مصنوعی که قابلیت تغییر رنگ دارد

آخرین پیام ها

آخرین پیام ها

کانال تلگرام فراسو: telegram.me/farassou


از صفحه هنرهای مفهومی بازدید فرمایید.


برای همکاری با ما، رزومه خود را به

job@farassou.com

ارسال نمایید.


تماس سریع با ما

تماس سریع با ما

تهران / بلوار سعادت آباد / خیابان 35 (صراف نژاد)
تلفن: 54 80 68 88 (6 خط)
ایمیل: info@farassou.com
ثبت نام
Back to top

شبکه اجتماعی

شرکت طراحی سایت فراسو

تمام حقوق برای شرکت فراسو محفوظ است
 
Color scheme