فراسو / تبلیغات... با مزه ی لیمو ترش - شرکت طراحی سایت

نسخه انگلیسی سایت فراسو شرکت طراحی سایت فراسو

تازه ها

فناوری جدید برای «ام آر آی» از مغز در حال رشد جنین

فناوری جدید برای «ام آر آی» از مغز در حال رشد جنین

به گزارش فراسو به نقل از یورونیوز، پزشکان “کالج کینگز لندن” درتحقیقاتشان روی مغزِ در حال رشدِ جنین، از فناوری بسیار جدید تصویرسازی با تشدید مغناطیسی یا «ام آر آی» استفاده می کنند.

تصویرسازی با تشدید مغناطیسی MRI به این صورت است که تصاویری که از بدن، بصورت پی در پی گرفته می شود، با استفاده از نرم افزاری به تصویر سه بعدی تبدیل می شود. در این روش کسی که وارد دستگاه پرتونگار می شود، باید بی حرکت بماند تا نتایج اسکنها واضح باشد.

اما ثابت نگاه داشتن جنین ممکن نیست. جنین در مایع درون رحم شناور، و پیوسته در حال حرکت است. تاکنون تنها روش برای تصویر برداری از جنین “ثبت یکباره تصویر” بوده است. در حال حاضر با نرم افرار ویژه ای عمل تصویربرداری هنگام حرکت نیز ممکن است. به گفته پزشکان بریتانیایی با این روش می توان در مغز جنین، شکل گرفتن اتصالها بین تک تک عصبها را مشاهده کرد. دانشمندان تصویری را که به این ترتیب به دست می آید، کونکتوم Connectome نامیده اند.

دیوید ادواردز، فوق تخصص نوزادان در کالج کینگز لندن می گوید:«کونکتوم هم نقشه ای است که با آن متوجه می شویم درمغز چه می گذرد، و هم زمینه ای برای اطلاعات دیگری که می خواهیم درباره مغز بدانیم، فراهم می کند. در حال حاضر نکته های فراوانی را درباره مغز می دانیم، خیلی از مولکولهای زیستی درون مغز را می شناسیم، می دانیم چگونه یک تار عصبی به تار عصبی دیگر پیام می فرستد، اما زمینه مشترکی که این اطلاعات در آن مفهوم پیدا کند، نداریم. نقشه ای نداریم که با زمان تغییر کند. ولی با کونکتوم به نقشه ای چهاربعدی دست پیدا می کنیم: سه بعد مکان و یک بعد زمان. اطلاعات قدیمی مان در این نقشه جا می گیرد و با آن کار بخشهای مختلف مغز، طی فرآیند رشد آن را خواهیم شناخت.»

مشکلاتی که در رحم یا هنگام تولد پیش می آید، تأثیرات ناگوار بر کودکان دارد که سالها بعد معلوم می شود. به رغم پیشرفتهای علم پزشکی ژنتیک دانشمندان هنوز نمی دانند عوامل بیماری هایی مثل اوتیسم چه هستند. این بیماری ها را برخی به ژن های خاصی ارتباط داده اند. اما خیلی از پزشکان معتقدند این ناهنجاری ها می تواند زادۀ اختلالاتی در فرآیند شکل گیری مغز باشد. کودکان زودرس آسیب پذیرترند، زیرا تولد زودرس هنگامی رخ می دهد که رشد سیستم عصبی به فعالترین مرحله خود رسیده است.

دیوید ادواردز می افزاید: «می خواهیم بدانیم در چه مواردی رشد بدرستی انجام نشده و رشد مغز کمی ناهنجار بوده و مشکلاتی در قوای ادراک یا توان برقراری روابط اجتماعی بوجود آورده است و به این ترتیب باعث شده که کودک دچار اوتیسم شود یا از ناهنجاری در تمرکز یا چیزهای دیگر مثل فلج مغزی رنج ببرد. می خواهیم بدانیم چرا مغز دچار رشد نادرست می شود و چگونه اتصالات بین عصبهای مغزی، علت برخی نارسایی ها می شود و یا شرایط بروز این نارسایی ها را ایجاد می کند.»

تصاویری که با دستگاه پرتونگار به دست می آید، طی سالها به دانشمندان امکان داده تا بخشهایی از مغز را که در نتیجه ترس یا اعتیاد فعال می شود، ببینند. اما این فناوری جدید امکان کشفهای تازه تری را فراهم می کند.

دیوید ادواردز درباره امکانات این فناوری جدید می گوید: «ما توانستیم از حرکت آب در مغز تصویر بسازیم. آب معمولا بسوی یک انتهای تار عصبی می رود و ما توانستیم حرکت آن را بسوی یکی از دو انتهای تار عصبی ببینیم و به این شکل بفهمیم که تارهای عصبی کجا هستند. حتی توانستیم کارکرد فیبرعصبی را بسنجیم. می توانیم ببینیم که جریان خون در مغز تغییر می کند و اینکه بخشی از مغز فعال شده، چون جریان خون به آن بخش بیشتر شده است. با مشاهده تغییرات جریان خون در مغز، می فهمیم که کدام بخشهای مغز فعال شده است و کدام بخشها با هم کار می کنند. بنابراین با این روش، درکی از کارکرد مغز در مراحل مختلف خواهیم داشت.»

با این فناوری جدید می توان ناهنجاری یا بیماری را خیلی زود تشخیص داد و برای درمان کودک چاره اندیشید.

مشاور و مجری تبلیغات طراحی سایت مشاور و مجری تبلیغات مشاور و مجری تبلیغات مشاور تبليغاتي, طراحي گرافيک, چاپ, تيزر, طراحي آرم فراسو / تبلیغات... با مزه ی لیمو ترشتبليغات اينترنتي تبليغات اينترنتي تبليغات اينترنتي شرکت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت سایت فروشگاه ساز سایت فروشگاه ساز سایت فروشگاه ساز

کمی از ما

کمی از ما

کانون فراسو، مشاور و مجری تبلیغات، تنها دارنده ی نشان طلای کیفیت از BID در صنعت تبلیغات ایران، شرکت طراحی سایت ، سایت های ارزان و ساده ، سایت های کاربردی ، سایت های حرفه ای

تازه ها

تازه ها

به دنیای دیجیتال خوش آمدیم!! (قسمت پایانی)

به دنیای دیجیتال خوش آمدیم!! (1)

سرگیجه نگیرید و به «چه کنم» ها توجه نکنید

آغاز فاز بالینی درمان عفونت‌های عمیق پوست با "نانوذرات"

ربات‌هایی که الگوی لباس کاربر را تغییر می‌دهند

7 راز یک خواب خوش

ویرایش ژن جنین انسان برای اولین بار در آمریکا

تولید مواد غذایی با استفاده از برق

ابداع غضروف مصنوعی جدید برای جلوگیری از عفونت باکتریایی

ابداع پوست مصنوعی که قابلیت تغییر رنگ دارد

آخرین پیام ها

آخرین پیام ها

کانال تلگرام فراسو: telegram.me/farassou


از صفحه هنرهای مفهومی بازدید فرمایید.


برای همکاری با ما، رزومه خود را به

job@farassou.com

ارسال نمایید.


تماس سریع با ما

تماس سریع با ما

تهران / بلوار سعادت آباد / خیابان 35 (صراف نژاد)
تلفن: 54 80 68 88 (6 خط)
ایمیل: info@farassou.com
ثبت نام
Back to top

شبکه اجتماعی

شرکت طراحی سایت فراسو

تمام حقوق برای شرکت فراسو محفوظ است
 
Color scheme