فراسو / تبلیغات... با مزه ی لیمو ترش - شرکت طراحی سایت

نسخه انگلیسی سایت فراسو شرکت طراحی سایت فراسو

تازه ها

تولید دارو برای بیماریهای صعب العلاج از زهر مار دریایی

تولید دارو برای بیماریهای صعب العلاج از زهر مار دریایی

به گزارش فراسو و به نقل از عصریران: محققان دانشگاه شهید بهشتی در صدد هستند تا با استفاده از ترکیبات موجود در زهر مار دریایی حلقوی به تولید داروهای بیماران صعب العلاج برسند.

 

دکتر علیرضا قاسم پور، مجری طرح «مطالعه جمع آوری و آنالیز ترکیبات موجود در زهر مار دریایی حلقوی (Hydrophis cyanocinctus) خلیج فارس» گفت: امروزه زهر جانوران زهردار مانند عقرب، زنبور، حلزون دریایی، مار و غیره سبب ایجاد داروهای گوناگونی برای بیماری های صعب العلاج شده است.

وی با بیان اینکه این مواد شامل ترکیبات پروتئینی هستند که اثرات سمیت های گوناگونی را بر روی فیزیولوژی موجود زنده ایجاد می کنند، افزود: برای مثال پپتید جداشده از زهر مارمولک گیلا (Gila monster) به عنوان یک عامل ضد دیابت نوع ۲ (Exenatide) در بازار ارائه شده است.

وی ادامه داد: موفقیت قابل توجه روی زهرمار، توسعه داروی کاپتوپریل از پپتیدهای کوچک موجود در زهر مار افعی جنوب آمریکا بود که باعث مهار آنزیم مبدل آنژیوتانسین شد. داروی Ziconotide مثال دیگریست که نسخه سنتزی پپتید موجود در زهر حلزون دریایی است. این دارو توسط FDA در سال ۲۰۰۴ برای درمان بیماران مبتلا به درد مقاوم به درمان، مورد تایید قرار گرفت و به طور کلی مطالعه بر روی زهر جانوران زهر دار یکی از موضوعات بسیار مهم و به روز دنیاست که تیم های تحقیقاتی بسیار بزرگی در کشورهای پیشرفته بر روی آن کار می کنند.

وی افزود: مارهای دریایی، خزندگان زهرداری هستند که برای زندگی کردن در دریاها و اقیانوس ها تطابق های زیادی را از خود نشان داده اند. معمول ترین شرایط برای گزش ماردریایی مواجهه تصادفی ماهیگیران در هنگام خالی کردن تور ماهیگیری است.

قاسم پور ادامه داد: زهر به شدت سمی است و اثر بسیار مهمی روی سیستم های عصبی و اسکلتی-عضلانی می گذارد چراکه مرگ قربانیان اغلب به علت سمیت عصبی و در نتیجه اختلال تنفسی روی می دهد. استفاده فوری از پادزهر ماردریایی برای ادامه حیات قربانی، بسیار حیاتی است.

وی عنوان کرد: ما در این تحقیق با استفاده از جدیدترین و کارآمدترین تکنیک های آماده سازی، جداسازی و شناسایی پروتئین ها و پپتیدها موفق به شناسایی کامل ترکیبات موجود در زهر ماردریایی حلقوی خلیج فارس شدیم.

وی با بیان اینکه با بررسی زیستگاه مارهای دریایی خلیج فارس و شناسایی هدفمند آنها درصدد انجام این طرح شدیم، خاطرنشان کرد: بر این اساس نمونه های ماردریایی حلقوی از کانال های واقع در جنگل حرای قشم جمع آوری شدند و زهرگیری بطور دقیق صورت گرفت. همچنین زهرها پس از فیلترشدن جهت جلوگیری از تخریب بلافاصله به درون نیتروژن مایع منتقل شدند.

وی در ادامه اظهار داشت: جداسازی و شناسایی ترکیبات پروتئینی زهر، توسط روش نوین ونومیکس (Venomics) انجام شد که نهایتا با آنالیز داده ها توسط نرم افزارها و استفاده از پایگاه های اطلاعاتی پروتئینی دنیا، موفق به شناسایی کامل و قطعی اجزا ترکیب زهر این ماردریایی شدیم.

قاسم پور افزود: نتایج نشان دادند که زهر ماردریایی حلقوی صیدشده از آب های خلیج فارس حاوی دو خانواده پروتئینی سمی (۳FTxs و PLA۲) است که سموم عصبی با زنجیره بلند و کوتاه، متعلق به خانواده پروتئینی سموم عصبی سه انگشتی هستند و ۸۱.۱ درصد از کل پروتئین های زهر را شامل می شوند. همچنین بر اساس تست زیستی تعیین سمیت این زهر (LD۵۰) نیز سمیت بسیار بالایی را که نتیجه درصد بالای آنهاست را از خود نشان داد.

وی تاکید داشت: این زهر و سموم دیگر موجودات کشور جز ذخایر بسیار مهم و استراتژیک کشور محسوب می شوند که می توانند برای تست های کلینیکی استفاده شوند و از روی آنها داروهای جدیدی برای بیماران صعب العلاج تولید کرد.

تا کنون مراجعات فراوان برای دریافت این سموم از کشورهای پیشرفته از این تیم تحقیقاتی شده است.از این طرح پژوهشی تا به حال دو مقاله بین المللی به چاپ رسیده است. همچنین این محقق با پشتیبانی مادی و معنوی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران طرح را پیش برده است. پپتیدها، پلیمرهای کوچکی هستند که از به هم پیوستن اسیدهای آمینه با ترتیب مشخصی تشکیل شده‌اند.

مشاور و مجری تبلیغات طراحی سایت مشاور و مجری تبلیغات مشاور و مجری تبلیغات مشاور تبليغاتي, طراحي گرافيک, چاپ, تيزر, طراحي آرم فراسو / تبلیغات... با مزه ی لیمو ترشتبليغات اينترنتي تبليغات اينترنتي تبليغات اينترنتي شرکت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت سایت فروشگاه ساز سایت فروشگاه ساز سایت فروشگاه ساز

کمی از ما

کمی از ما

کانون فراسو، مشاور و مجری تبلیغات، تنها دارنده ی نشان طلای کیفیت از BID در صنعت تبلیغات ایران، شرکت طراحی سایت ، سایت های ارزان و ساده ، سایت های کاربردی ، سایت های حرفه ای

تازه ها

تازه ها

به دنیای دیجیتال خوش آمدیم!! (قسمت پایانی)

به دنیای دیجیتال خوش آمدیم!! (1)

سرگیجه نگیرید و به «چه کنم» ها توجه نکنید

آغاز فاز بالینی درمان عفونت‌های عمیق پوست با "نانوذرات"

ربات‌هایی که الگوی لباس کاربر را تغییر می‌دهند

7 راز یک خواب خوش

ویرایش ژن جنین انسان برای اولین بار در آمریکا

تولید مواد غذایی با استفاده از برق

ابداع غضروف مصنوعی جدید برای جلوگیری از عفونت باکتریایی

ابداع پوست مصنوعی که قابلیت تغییر رنگ دارد

آخرین پیام ها

آخرین پیام ها

کانال تلگرام فراسو: telegram.me/farassou


از صفحه هنرهای مفهومی بازدید فرمایید.


برای همکاری با ما، رزومه خود را به

job@farassou.com

ارسال نمایید.


تماس سریع با ما

تماس سریع با ما

تهران / بلوار سعادت آباد / خیابان 35 (صراف نژاد)
تلفن: 54 80 68 88 (6 خط)
ایمیل: info@farassou.com
ثبت نام
Back to top

شبکه اجتماعی

شرکت طراحی سایت فراسو

تمام حقوق برای شرکت فراسو محفوظ است
 
Color scheme