فراسو / تبلیغات... با مزه ی لیمو ترش - شرکت طراحی سایت

نسخه انگلیسی سایت فراسو شرکت طراحی سایت فراسو

تازه ها

طراحی بسته بندی های هوشمند و سازگار با محیط زیست در طرح پژوهشی اروپایی

طراحی بسته بندی های هوشمند و سازگار با محیط زیست در طرح پژوهشی اروپایی

منابع انرژی جایگزین، وابستگی ما به سوختهای فسیلی را کمتر می کند، اما آیا می توان در صنعت پلاستیک از نفت استفاده نکرد؟ دانشمندان و مهندسان طرح تحقیقاتی اروپایی موسوم به «دیب بیوپک» (DIBBIOPACK) به گزارش فراسو و به نقل از یورونیوز: در ساراگوسا در اسپانیا تلاش می کنند بسته بندی هایی را طراحی کنند که با محیط زیست سازگار باشد. آنها در این طرح با استفاده از موادی که از سبزیجات گرفته می شود، پلاستیک هایی می سازند که خواصی حیرت انگیز دارند.

دستور پخت پلاستیکهای حیرت انگیز

در طرح «دیب بیوپک» زیست پلیمرها که از پسماند محصولات کشاورزی گرفته شده است با افزودنی های نانو مخلوط، و در دمای ۲۰۰ درجه سانتگراد ذوب می شود. این اجزا به این ماده جدید استحکام بخشیده و خواص ویژه ای به آن می دهد. مثلا ذرات نانومتری خاک رس سطح بزرگی را به وجود می آورد و لایه نازک به ضخامت یک نانومتر به شکل لایه محافظ عمل می کند.

تا کنون کاربرد صنعتی زیست پلاستیک محدود بوده است. ظرفهای قابل تجزیه زیستی استحکام لازم برای نگه داشتن محصولات غذایی، آرایشی یا دارویی را نداشته اند. همچنین خاصیت پلاستیک این مواد با خط های تولید فعلی سازگار نبود. در حالی که زیست پلاستیک های جدید این مشکل را حل کرده اند.

مزیت پلاستیکهای زیست تجزیه پذیر جدید

لیدیا گارسیا، مهندس صنایع در مرکز تحقیقات فناوری موسوم به «آیتیپ» در ساراگوسا درباره مزیت این ماده بر پلاستیکهای معمولی توضیح می دهد: «نوآوری اصلی، استفاده از پلیمرهای زیستی است که از شکر و از زیست توده که یک منبع انرژی تجدید پذیر است، گرفته شده، بنابراین قابل تجزیه زیستی است. با این فرآیند به این ماده کارکردهای جدید داده ایم که در این مورد خاص خاصیت ضدمیکروبی دارد و برای حفظ بهداشت عمومی مناسب است.»

پژوهشگران این طرح ماده مرکبی پیدا کرده اند که در فرآیندهای صنعتی بسیار شبیه به پلاستیکهای معمولی زیست تجزیه ناپذیر است.

پره کستل، شیمیدان آلی که با طرح اروپایی کار می کند، می گوید: «در این طرح نانومواد به کار برده می شود تا استحکام مکانیکی ماده و همین طور مقاومت آن در برابر نفوذ اکسیژن بیشتر شود. این ماده را می توان با روش های معمولی ماشینهای قالب گیری و با فرآیند اکستروژن (فرآیند شکل دادن به فلزاتی از قبیل آلومینیوم و طلا به وسیله نیروی هیدرولیکی) برای تولید هر نوع بسته بندی، به کار برد.»

آیا براحتی می توان از این فناوری در صنعت استفاده کرد؟

برتا گونسالوو، مهندس صنایع و مسئول هماهنگ کننده این طرح اروپایی می گوید: «نقش ما در مرکز پژوهش فنی طرح همین است: پل زدن بین علم و کاربرد صنعتی و همچنین ساده کردن انتقال نوآوری ها به کارخانه و به محصولاتی که وارد بازار می شود. اگر بخواهیم در بسته بندی از مواد جدید یا “برچسب های هوشمند” استفاده کنیم نیاز به پشتیبانی علمی داریم و کار ما این است که در این زمینه با صنعت همکاری کنیم.»

با روش موسوم به فرآیند قالب گیری تزریقی و با استفاده از این ماده شیشه های محصولات آرایشی ساخته می شوند: ماشین صنعتی با ۸۵ تُن فشار پلاستیک مایع را درون قالب فولادی تزریق می کند و پس از حدوداً ۳۰ ثانیه، پلیمر سخت و جامد می شود.

پژوهشگران طرح اروپایی در تلاشند بسته بندی ها را با کاربرد حسگر و اجزای مخابراتی، هوشمندتر کنند.

گروی اولافین استاد مهندسی الکترونیک از دانشگاه ملی «گلوِی» در ایرلند که با طرح «دیبیوپک» همکاری می کند، درباره استفاده از حسگر در این بسته بندی ها می گوید: «حسگر مرکبی ساخته ایم. بخش سفید آن برچسب فرکانس رادیویی است. در مرکز لایه نازک پلاستیک داریم که به اکسیژن حساس است. یعنی اگر میزان اکسیژن در داخل از دو درصد بگذرد، ساختار پلاستیک و در نتیجه رنگش تغییر می کند.»

بطری و بسته بندی از پلاستیکهای زیست تجزیه پذیری که محتویاتش را به خوبی حفظ می کند و چنانچه محتویاتش فاسد شود، مصرف کننده را آگاه می کند. اینها، خصوصیات پلاستیکهایی آینده است.

مشاور و مجری تبلیغات طراحی سایت مشاور و مجری تبلیغات مشاور و مجری تبلیغات مشاور تبليغاتي, طراحي گرافيک, چاپ, تيزر, طراحي آرم فراسو / تبلیغات... با مزه ی لیمو ترشتبليغات اينترنتي تبليغات اينترنتي تبليغات اينترنتي شرکت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت سایت فروشگاه ساز سایت فروشگاه ساز سایت فروشگاه ساز

کمی از ما

کمی از ما

کانون فراسو، مشاور و مجری تبلیغات، تنها دارنده ی نشان طلای کیفیت از BID در صنعت تبلیغات ایران، شرکت طراحی سایت ، سایت های ارزان و ساده ، سایت های کاربردی ، سایت های حرفه ای

تازه ها

تازه ها

به دنیای دیجیتال خوش آمدیم!! (قسمت پایانی)

به دنیای دیجیتال خوش آمدیم!! (1)

سرگیجه نگیرید و به «چه کنم» ها توجه نکنید

آغاز فاز بالینی درمان عفونت‌های عمیق پوست با "نانوذرات"

ربات‌هایی که الگوی لباس کاربر را تغییر می‌دهند

7 راز یک خواب خوش

ویرایش ژن جنین انسان برای اولین بار در آمریکا

تولید مواد غذایی با استفاده از برق

ابداع غضروف مصنوعی جدید برای جلوگیری از عفونت باکتریایی

ابداع پوست مصنوعی که قابلیت تغییر رنگ دارد

آخرین پیام ها

آخرین پیام ها

کانال تلگرام فراسو: telegram.me/farassou


از صفحه هنرهای مفهومی بازدید فرمایید.


برای همکاری با ما، رزومه خود را به

job@farassou.com

ارسال نمایید.


تماس سریع با ما

تماس سریع با ما

تهران / بلوار سعادت آباد / خیابان 35 (صراف نژاد)
تلفن: 54 80 68 88 (6 خط)
ایمیل: info@farassou.com
ثبت نام
Back to top

شبکه اجتماعی

شرکت طراحی سایت فراسو

تمام حقوق برای شرکت فراسو محفوظ است
 
Color scheme