فراسو / تبلیغات... با مزه ی لیمو ترش - شرکت طراحی سایت

نسخه انگلیسی سایت فراسو شرکت طراحی سایت فراسو

تازه ها

ارتباط نور با خطر چاقی

ارتباط نور با خطر چاقی

به گزارش فراسو و به نقل از عصریران: ‌محققان ژاپنی می گویند افراد به ویژه سالخورده که شب ها در معرض نور مصنوعی زیاد و روزها در معرض نور طبیعی کم قرار می گیرند، بیشتر در معرض افزایش وزن هستند و عکس این قضیه، موجب کاهش وزن می شود.

این مطالعه که دو سال به طول انجامید، نشان داد که قرار گرفتن در معرض نور صرف نظر از سایر عوامل مانند مصرف کالری، ورزش و زمان خواب یا بیداری افراد، با افزایش چاقی شکمی ارتباط دارد.

دکتر کونجی اوبایاشی از دانشکده پزشکی دانشگاه پزشکی نارا گفت: نتایج مطالعه ما منطقی هستند زیرا انسان تحت شرایط نور زیاد در روز و نور کم شبانگاهی تکامل یافته است. این اولین مدرک در مورد انسان است که نشان می دهد اختلال در ریتم های شبانه روزی (ساعت داخلی بدن) بدن انسان توسط یک الگوی متفاوت قرار گرفتن در معرض نور، با خطر ابتلا به چاقی ارتباط دارد.

این محقق افزود: علاوه بر این نتایج مطالعه ما مکمل اطلاعات قبلی در مورد ارتباط میان شیفت های کار و خطر ابتلا به چاقی است.

محققان در مطالعه روی هزار و 110 نفر که متوسط سنی 72 سال داشتند، میزان قرار گرفتن آنها را در معرض نور توسط یک نورسنج که به دور مچ دست آنها بسته می شد، در یک دوره دو روزه اندازه گرفتند.

محققان همچنین محیط دور کمر، قد و وزن بدن این افراد را اندازه گرفتند و پرسشنامه هایی در مورد سیگار کشیدن، مصرف نوشابه های الکلی و وضعیت های اجتماعی و اقتصادی به آنها دادند. این اندازه گیری ها به طور متوسط 21 ماه بعد تکرار شد.

در ابتدای مطالعه، 138 نفر چاقی شکمی داشتند که محققان این چاقی را به صورت یک نسبت 0.6 یا بالاتر کمر به قد توصیف کردند. اما 972 نفر دیگر چاقی شکمی نداشتند.

محققان شدت قرار گرفتن در معرض نور را با واحد لوکس lux که واحدی بر اساس درک انسان از روشنایی است، اندازه گرفتند.

برای مثال سطح نور در فضای باز در یک روز روشن حدود 11 هزار لوکس است اما در روزهایی که هوا به اصطلاح گرگ و میش است، سطح نور 11 لوکس است.

سطح نور در فضای بسته داخل ساختمان ها در نزدیکی پنجره در یک روز روشن می تواند حدود هزار لوکس باشداما در مناطقی از ساختمان که کنار پنجره قرار ندارد فقط 25تا 50 لوکس است.

پژوهشگران بر اساس میزان قرار گرفتن در معرض نور در روزها و شب ها و با مقایسه افرادی که چاقی شکمی نداشتند، متوجه شدند افرادی که در ابتدای این مطالعه محیط دور کمر آنها زیاد بودند، در طول روزها و اوایل غروب در معرض نور کمتر و شب ها در معرض نور بیشتری قرار می گرفتند.

در پیگیری های بعدی این مطالعه مشخص شد افرادی که در اواخر غروب و در طول شب ه در معرض سطح نوری 3 لوکس یا بیشتر قرار گرفتند، بیشتراز دیگران در معرض افزایش محیط دور کمر بودند.

اما برعکس، احتمال کاهش محیط دور کمر در افرادی که در طول روز زمان طولانی تری را در معرض سطح نوری 500 لوکس یا بیشتر سپری می کردند، بیشتر بود.

همچنین بر اساس نتایج این مطالعه که در مجله Clinical Endocrinology and Metabolism منتشر شد، افزایش شاخص توده بدنی (بی.ام.آی) -- که در واقع اندازه نسبت وزن به قد است-- در طول زمان، با قرار گرفتن در معرض نور بیشتر در عصر و شب ارتباط داشت.

دکتر چارلز سزیسلر رییس بخش اختلالات شبانه روزی و خواب بیمارستان 'برایگهام و زنان' که در این مطالعه مشارکت نداشت، گفت: قرار گرفتن در معرض نور مصنوعی در طول شب با افزایش خطر چاقی ارتباط دارد.

وی افزود: قرار گرفتن در معرض نور نامناسب می تواند الگوی ترشخ ملاتونین -- هورمون مرتبط با صرف انرژی-- را در انسان تغییر دهد.

وی اظهار کرد: بهترین روش برای پیشگیری از چاقی این است که روزها نور طبیعی بیشتری دریافت کنید، و شب ها کمتر در معرض نورهای مصنوعی حاصل از تلویزیون، تلفن هوشمند و آباژورها قرار گیرید.

مشاور و مجری تبلیغات طراحی سایت مشاور و مجری تبلیغات مشاور و مجری تبلیغات مشاور تبليغاتي, طراحي گرافيک, چاپ, تيزر, طراحي آرم فراسو / تبلیغات... با مزه ی لیمو ترشتبليغات اينترنتي تبليغات اينترنتي تبليغات اينترنتي شرکت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت سایت فروشگاه ساز سایت فروشگاه ساز سایت فروشگاه ساز

کمی از ما

کمی از ما

کانون فراسو، مشاور و مجری تبلیغات، تنها دارنده ی نشان طلای کیفیت از BID در صنعت تبلیغات ایران، شرکت طراحی سایت ، سایت های ارزان و ساده ، سایت های کاربردی ، سایت های حرفه ای

تازه ها

تازه ها

به دنیای دیجیتال خوش آمدیم!! (قسمت پایانی)

به دنیای دیجیتال خوش آمدیم!! (1)

سرگیجه نگیرید و به «چه کنم» ها توجه نکنید

آغاز فاز بالینی درمان عفونت‌های عمیق پوست با "نانوذرات"

ربات‌هایی که الگوی لباس کاربر را تغییر می‌دهند

7 راز یک خواب خوش

ویرایش ژن جنین انسان برای اولین بار در آمریکا

تولید مواد غذایی با استفاده از برق

ابداع غضروف مصنوعی جدید برای جلوگیری از عفونت باکتریایی

ابداع پوست مصنوعی که قابلیت تغییر رنگ دارد

آخرین پیام ها

آخرین پیام ها

کانال تلگرام فراسو: telegram.me/farassou


از صفحه هنرهای مفهومی بازدید فرمایید.


برای همکاری با ما، رزومه خود را به

job@farassou.com

ارسال نمایید.


تماس سریع با ما

تماس سریع با ما

تهران / بلوار سعادت آباد / خیابان 35 (صراف نژاد)
تلفن: 54 80 68 88 (6 خط)
ایمیل: info@farassou.com
ثبت نام
Back to top

شبکه اجتماعی

شرکت طراحی سایت فراسو

تمام حقوق برای شرکت فراسو محفوظ است
 
Color scheme